A projekt elsődleges célja a magyar Grid infrstruktúrális kutatások kiléptetése az akadémiai és kutatási szférából, ipari alkalmazások és felhasználási területek keresése, kidolgozásia és tesztelése. A projekt résztvevői:
- BME Informatikai Központ
- BME Szilárdságtan és Tartószerkezeti Tanszék
- NIIF - Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztési Iroda
- HP Magyarország Kft. Rufusz kft.
- ESRI Magyarország Kft.
A Grid kultúra magyarországi elterjedtsége, támogatottsága, (el)ismertsége nemzetközi összehasonlításban alacsony szintű. Az akadémiai kutatóműhelyek munkájának koordinálásában jelentős előrelépés volt a Magyar Grid Kompetencia Központ (MGKK) 2003-as megalakulása, mely szervezetbe tömörült akadémiai intézetek összehangolt kutatási munkát végeznek. Ennek eredményeként akadémiai viszonylatban növekszik a Grid technológia ismertsége. A Grid technológia hazai iparban történő felhasználása, ismertsége azonban elmarad a kívánatostól. Ennek oka részben technológiai, mivel még nem beszélhetünk teljesen kiforrott technológiáról, részben pedig a társadalmi ismertség, támogatottság hiánya.
A projekt célja ezért olyan Grid rendszer létrehozása, amely az ipar és a szolgáltató környezet számára is vonzó lehet. Ehhez az akadémiai és kutatói szférában alkalmazott megoldásokat több szempontból is módosítani kell, tovább kell fejleszteni. A Grid rendszerek olyan tulajdonságokkal kell felvértezni, melyek lehetővé teszik az üzemszerű és kereskedelmi alapú szolgáltatás nyújtását. Ilyen például a biztonság és a garantált szolgáltatási minőség kérdése, mely kérdések kevésbé hangsúlyosan vetődnek fel az akadémiai kutatói környezetekben. Ezen alapulva a Grid szolgáltatásokat úgy kell megvalósítani, hogy azok infrastrukturális jelleggel, általános célú „közműszolgáltatásként” lehessen igénybe venni.
A társadalmi ismeretlenség problémáján kétféle módon kívánunk segíteni. Egyrészt létrehozunk egy olyan publikus tudásbázist, mely a jelenleg elérhető Grid vagy Grid-szerű megoldásokat ismerteti az ipari résztvevők számára, azok fontos előnyeinek felsorakoztatásával. Másrészt a projektben résztvevő és bármely érdeklődő ipari partner számára elérhető előadás sorozatot és konzultációs lehetőséget biztosítunk, melynek során megismerhetik a technológia használatát, előnyeit. Továbbá segítünk megvizsgálni, mely ipari vagy szolgáltatási folyamatba alkalmazhatnák eredményesen ezt a környezetet.
Tekintsünk át néhány érdekes megoldandó problémát:
Megfelelő biztonsági keretrendszer kialakítása.
Nagyon fontos a felhasználók biztonságos azonosítása, beléptetése a rendszerbe. De talán még ennél is fontosabb a futtatandó alkalmazás, a bementő és keletkező adatok titkos kezelése. Gondoljunk arra, hogy a versenyszférában végezett kutatás fejlesztés során olyan titkos alkalmazások és adatok kerülhetnek kapcsolatba a rendszerrel, melyek komoly anyagi értéket képviselnek, és semmi esetre sem juthatnak a konkurencia vagy más rosszakarók (ipari kémek) kezére. Ezért a szolgáltatásért ráadásul fizetünk, így minimálisan elvárható, hogy adatainkat biztonságosan és bizalmasan kezelje.
Számlázási rendszer kidolgozása.
Célunk közüzem szerűen GRID szolgáltatásokat nyújtani (pl.: nagy számításigényű feladatok elvégzése, nagymennyiségű adat tárolása). Ezt nyilvánvalóan valamilyen úton módon számlázni kell a megrendelő felé. Ugyanakkor ennek megoldása távolról sem triviális, mert sokféle mérőszám alapján lehetséges a számlázás (számítási idő, számítási műveletek száma, felhasznált tárterület, stb.) Ha egy komplex számítási feladatot a megrendelőnek gyorsan végre kell hajtani, az több erőforrás egyidejű lekötését igényli, ezért valószínűleg „drágább” lesz. Ha több idő áll rendelkezésünkre -akkor kevésbé terhelve a rendszert- a szabad kapacitások jobb kihasználtsága miatt a számítás „olcsóbbá” tehető.
Szolgáltatás minőségének definiálása, mérése, biztosítása.
Kereskedelmi szolgáltatás esetén az igénybevevő kikötheti a szolgáltatás megkívánt minőségét (rendelkezésre állás, biztosított számítási kapacitás, stb.) ezen jellemzőket mérni kell és biztosítani, hogy a Grid szolgáltatást nyújtó képes legyen ezek betartására, illetve a felhasználó képes legyen a saját minőségi igényeinek legmegfelelőbb erőforrás kiválasztására.